تعمیر دوربین سونی Sony a7R IV

تعمیر دوربین سونی Sony a7R IV در تعمیرگاه مرکزی نمایندگی دوربین سونی به مدیریت عمران قاسمی . تماس با نمایندگی تعمیر دوربین سونی 1438 ( بدون کد ) از سراسر ایران


کارشناسان مرکز تعمیر دوربین سونی در ایران این دوربین را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و بر اساس نتاریج به دست آمده موارد موجود در این مقاله را اعلام نموده اند . دوربین سونی Sony a7R IV نسل چهارم از دوربین های رزولوشن بالا فول فریم میرورلس در خط تولید محصولات عکاسی کمپانی سونی می باشد .

در درون بدنه این دوربین یک سنسور BSI-CMOS با رزولوشن 60.2MP قرار داده شده است و در مقایسه با دوربین های نسلهای قبل از خود ؛ این دوربین از بدنه ای با ساختار مستحکم تر ؛ کلید های کنترل بهتر ؛ و آخرین فناوری سیستم اتوفوکوس سونی ؛ برخوردار می باشد .

این دوربین ؛ با وجود برخورداری از یک رزولوشن بسیار بالا ؛ هنوز هم قادر به عکاسی با سرعت 10 فریم بر ثانیه بوده و به همراه اتوفوکوس کامل ؛ قادر به انجام فیلمبرداری 4K با استفاده از تمام سطح سنسور و یا با استفاده از ناحیه سوپر 35 می باشد. این دوربین دارای مود 16 شات رزولوشن بالا است و با استفاده از آن می توان تصاویر مناظر ثابت با رزولوشن 240 مگاپیکسل را به دست آورد.

​ویژگی های اصلی دوربین سونی Sony a7R IV

سنسور فول فریم 61.2MP BSI CMOS
سیستم تعقیب فوکوس بسیار پر قدرت با کاربری نسبتا آسان
سرعت عکاسی با 10 فریم در هر ثانیه
ویزور الکترونیکی OLED با کیفیت 5.76M نقطه
فیلمبرداری با کیفیت 4K با استفاده از تمام سطح سنسور و یا در ناحیه سوپر 35
مود های 4 یا 16 شات رزولوشن بالا برای دستیابی به تصاویری تا رزولوشن 240 مگا پیکسل
مود های فیلمبرداری S-Log 2 , S-Log 3 یا 'HLG'
بهبود وضعیت اتوفوکوس
در نمایندگی دوربین سونی ، بزرگترین پیشرفت به وجود آمده در دوربین سونی a7R IV سیستم اتوفوکوس تعقیب سوژه به صورت همزمان می باشد .

این سیستم به گونه ای طراحی شده است که بااستفاده از آن تشخیص صورت ؛ چهره و چشم افراد در عکاسی پرتره را به آسانی انجام دهد . همچنین این سیستم به صورت مستقل قادر است تا حرکت سوژه در درون کادر تصویر را تشخیص داده و آنرا تعقیب نماید .

در عکاسی پرتره ؛ از فوکوس خارج نشدن سوژه به دلیل لحظه ای از رو چرخاندن سوژه  اهمیت بسیار زیادی دارد و بنابراین در فناوری اتوفوکوس این دوربین ؛ سیستم به گونه ای طراحی شده است تشخیص چهره ؛ صورت و چشم در سریعترین زمان ممکن و به وسیله دوربین انجام می شود .

در نتیجه این فناوری ؛ یک سیستم اتوفوکوس با قابلیت کاربری آسان و بدون نیاز به تغییر نقطه فوکوس توسط کاربر به وجود آمده است و در زمان استفاده از آن به مراجعه مکرر به منو های داخلی دوربین نیازی نمی باشد .

باتری
در دوربین سونی a7R IV از همان مدل باتری FP-Z100 استفاده می شود که پیش از این دوربین سونی Mark III نیز استفاده  می شد .

این باتری امکان ثبت 670 شات در هر مرتبه شارژ کامل را فراهم می آورد و در زمان استفاده از ویزور 530 شات را با آن می توان ثبت نمود .

تعداد دقیق شات های قابل ثبت در هر مرتبه شارژ کامل از باتری ؛ به مقدار زیادی به مود های انتخاب شده برای دوربین بستگی دارد اما به طور کلی ثبت حدود 500 شات در هر مرتبه شارژ کامل را از آن می توان انتظار داشت .
مود های رزولوشن بالا
در سیستم دوربین سونی a7R IV یک مود قرار داده شده است که مشابه آن را پیش از این در دوربین های ساخت کمپانی المپیوس دیده بودیم .

در این سیستم دوربین چهار شات عکس با مرکزیت یکسان را به ثبت رسانده و سپس سنسور دوربین با جابجایی نیم پیکسل چهار عکس بعدی را به ثبت می رساند و این فرایند تا ثبت 16 عکس ادامه می یابد . 16 تصویر به دست آمده در این روش ؛ در مجموع کیفیتی برابر با 240 مگاپیکسل را ارایه می دهند .

شایان ذکر است که در این مود از حالت شاتر الکترونیک استفاده شده و این امر ممکن است منجر به ایجاد محدودیت هایی در استفاده از تجهیزات نورپردازی شود .
کیفیت تصویر
دوربین سونی Sony a7R IV با برخورداری از یک سنسور 60.2MP بالاترین رزولوشن در میان دوربین های فول فریم میرورلس را تا به امروز ارایه داده است . ویژگی های اصلی این دوربین در زمینه کیفیت تصاویر ارایه شده به شرح زیر می باشند.

ارایه رزولوشن فوق العاده بالا همراه با جزئیات بسیار دقیق

احساس کمی نویز در زمان استفاده از ایزو بسیار بالا در مقایسه با دوربین های همرده دیگر

ترکیب رنگ و حالت شارپ تصویر بسیار عالی در زمان استفاده از فرمت JPEG

سنسور این دوربین از طراحی موسوم به 'dual gain' برخوردار است و در این رابطه همان دامنه دینامیکی موجود در دوربین قدیمی تر a7R را ارایه می دهد .

همچنین این دوربین قادر به ارایه مود های مختلفی برای استفاده از شاتر می باشد که از جمله آنها ؛ مود شاتر الکترونیکی سنتی ؛ مود شاتر الکترونیکی پرده اول و مود شاتر کاملا الکترونیکی می باشند .
فیلمبرداری
تولید یک دوربین رزولوشن بالا که قادر به ارایه تصاویر بسیار با کیفیت باشد و همزمان با آن از سرعت خوانش بسیار بالا برای تولید فیلم کیفیت بالا نیز برخوردار باشد ؛ یک امر بسیار دشوار است . با توجه به این واقعیت برخی از ویژگی های اصلی دوربین سونی Sony a7R IV به شرح زیر می باشند.

تولید فیلم های 4K , 1080 با استفاده از تمام سطح سنسور یا ناحیه سوپر 35

فیلم های کراپ تولید شده با این دوربین جزئیات نسبتا کاملی دارند اما استفاده از تمام سطح سنسور نیز کیفیت قابل قبولی را به وجود می آورد.
انواع مختلفی از ابزار ها برای استفاده در طول زمان فیلمبرداری وجود دارند . وجود حالت زبرا؛ پروفایل لاگ از جمله HLG و ...

تهیه فوتیج های 8 بیت حتی در زمان ارایه خروجی با HDMI

تعقیب چهره و چشم واقعی در طول زمان فیلمبرداری

دکمه و منو Fn1 قابل تنظیم برای شرایط مختلف تصویر برداری
نتیجه گیری

 بر اساس نظر کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر دوربین سونی در تهران ؛ دوربین سونی Sony a7R IV  یکی از بهترین  دوربینهایی است که ما تا کنون مورد بررسی و آزمایش قرار داده ایم .  امروزه به این نکته کاملا آگاه هستیم که زمان انتخاب میان دوربین های سرعت گرا و دوربین های با رزولوشن بالا به پایان رسیده است . به طور قطع عکاسان ورزشی و کسانی که به تصویر برداری از صحنه های اکشن می پردازند ؛ به این حجم از رزولوشن در درون دوربین خود نیازی ندارند ، اما ما بر این باور هستیم که  برای آن دسته از کاربرانی که به طور مرتب به تصاویر دارای وضوح بالا نیاز دارند و می خواهند در صورت لزوم قادر به عکس گرفتن از سوژه های پر سرعت نیز  باشند. ،دوربین سونی  Sony a7R IV  در حال حاضر بهترین گزینه  موجود در بازار است.

پرسش‌های متداول