نقد و بررسی دوربین سونی Sony ZV-E10

 

دوربین سونی Sony ZV-E10 یک دوربین میرورلس با قابلیت تعویض لنز است که در درون بدنه آن یک سنسور 24MP APS-C قرار داده شده است . این دوربین با برخورداری از یک صفحه ال سی دی لمسی بازشونده و چرخان بیشتر با هدف استفاده از سوی بلاگر ها طراحی شده است و علاوه بر این قادر به انجام فیلمبرداری با کیفیت 4K ، دارای درگاه های هدفون و میکروفون بوده و این امکان برای آن وجود دارد که بتوان  تا انواع مختلفی از لوازم جانبی مخصوص فیلمبرداری را به همراه دوربین مورد استفاده قرار داد .

 

دوربین سونی ZV-E10 از ویژگی های نسبتا آشنایی برای کاربران دوربین های سونی برخوردار است. سیستم اتوفوکوس و قابلیتهای آن در طول زمان های فیلمبرداری به مقدار زیادی شبیه به دوربین سونی a6100 می باشند اما طراحی بدنه و برخی از ویژگی های داخلی آن نسبتا متفاوت جدید به شمار می آیند.

ویژگی های اصلی دوربین سونی ZV-E10 عبارتند از :

  • سنسور 24MP APS-C CMOS
  • سیستم اتوفوکوس دقیق با قابلیت تشخیص چشم سوژه
  • قابلیت فیلمبرداری 4K/24p بدون کراپ
  • قابلیت فیلمبردرای فوتیج های اسلوموشن در 1080/120p کراپ دار
  • 3 کپسول میکروفون داخلی چند جهته
  • صفحه نمایش لمسی کاملا چرخان
  • درگاه های هدفون و میکروفون 3.5 میلیمتری
  • قابلیت ارسال تصویر پخش زنده با استفاده از درگاه USB
  • 440 شات با هر مرتبه شارژ کامل باتری و یا 80 دقیقه فیلمبرداری با یک باتری فول شارژ
  • قابلیت انجام فیلمبرداری در وضعیت عمودی

دوربین جدید سونی Sony ZV-E10 از اواخر تابستان در دو رنگ سیاه یا سفید با قیمت 700 دلار در بازار های جهانی عرضه خواهد شد .

ویژگی های جدید

دوربین سونی ZV-E10 علاوه بر برخورداری از بسیاری از ویژگی ها و امکانان a6100  دارای مجموعه ای از تنظیمات پیشرفته برای انجام یک فیلمبرداری با کیفیت است . برخی از این ویژگی ها را در ادامه مورد بررسی قرار داده ایم .

دوربین سونی ZV-E10 دارای قابلیت فیلمبرداری فوتیج های 4K اوورسمپل در دو حالت 24 , 30p می باشد. در مود 30p ضریب کراپ قابل ملاحظه ای اعمال می شود اما در حالت 24p فیلمبرداری بدون کراپ انجام می شود .

فیلمبرداری

بر خلاف مدل a6100 ، در ZV-E10 ، پروفایل های Cinema Picture مخصوص سونی قرار داده شده اند که در مجموع 10 گزینه فیلمبرداری را در اختیار کاربر قرار می دهند . هر یک از این پروفایل ها به کاربر اجازه می دهند تا تصاویر خود را به صورت کم کنتراست فیلمبرداری نموده و در مرحله ادیتفیلم ، آنها را برای تدرج رنگ مورد استفاده قرار دهند . همچنین در این دوربین لاگ های S-Log 2 و S-Log 3 به همراه HLG قرار داده شده اند و لازم است به خاطر داشته باشید که این محصول یک دوربین 8-bit بوده و لاگ های مورد استفاده در آن در زمان ویرایش تصویر دچار افت بیت خواهند شد .

در دوربین سونی ZV-E10 امکان فیلمبرداری سرعت بالا در 1080/120p و به شما اجازه می دهد تا تصاویر اسلوموشن را در 4x و با ضریب کراپ 1.14x به دست آورید .

صدابرداری

تمامی امکانات لازم برای انجام یک صدابرداری مطلوب در این دوربین قرار داده شده اند و شما به راحتی می توانید تا از میکروفون داخلی و یا انواع میکروفون های خارجی به همراه آن استفاده نمایید .

کفشک چند منظوره موجود در قسمت بالای بدنه این دوربین انواع مختلفی از تجهیزات صدابرداری دیجیتال را پشتیبانی می نماید و خود کمپانی سونی انواع مختلفی از میکروفون ها و تجهیزات جانبی ضبط صدا را متناسب با این سیستم تولید نموده است .

علاوه بر این ، در درون دوربین 3 کپسول میکروفون تعبیه شده اند که امکان انجام یک صدا برداری با کیفیت با استفاده از خود بدنه دوربین بدون نیاز به تجهیزات اضافه تر را فراهم می آورد .

استابیلایزر و تثبیت تصویر :

این دوربین فاقد سیستم استابیلایزر مبتنی بر سنسور است اما در ساختار الکترونیکی آن سیستم کاهش لرزش تصویر به صورت دیجیتال عمل می کند . سیستم های اسیتابیلایزر اپتیکال تمامی لنز های سونی در این دوربین مورد پشتیبانی قرار می گیرد . همچنین این امکان وجود دارد که کاربران در طول زمانهای فیلمبرداری از مود های تثبیت تصویر 'Active' و 'Standard' به صورت دلخواه استفاده نمایند .

سیستم تثبیت تصویر استاندارد این دوربین تنها از عملکرد استابیلایزر اپتیکال موجود در درون لنز ها پشتیبانی می کند اما در هر صورت عدم اعمال ضریب کراپ در این شرایط موجب می شود تا زاویه دید استاندارد هر لنز در تمام طول زمان های تصویر برداری به خوبی حفظ شوند .

پخش تصاویر زنده از طریق درگاه USB

دوربین جدید سونی ZV-E10 قادر به ارسال تصاویر زنده از طریق درگاه USB می باشد . این دوربین از استاندارد های UVC/UAC پشتیبانی نموده و قادر به استریم تصاویر در 720p خواهد بود . همچنین شما می توانید از نرم افزار Imaging Edge app برای پخش تصاویر زنده از کامپیوتر یا دستگاه های موبایل نیز استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که در این شرایط کیفیت تصویر کمی کاهش خواهد یافت .

ارسال تصاویر زنده با استفاده از یک کابل USB بااین دوربین به آسانی قابل انجام است . در صفحه اول از دومین منو تنظیمات دوربین گزینه ای با نام 'USB streaming' مشاهده می شود که با فعال نمودن آن دوربین قادر خواهد بود تا از طریق USB-C تصاویر زنده را به پلتفرم های دستگاه هوشمند یا کامپیوتر ارسال نماید .

ویژگی از فوکوس خارج نمودن پس زمینه

به صورت پیش فرض دکمه 'C1' که بر روی بدنه دوربین موجود است استفاده از حالت 'Background Defocus' را امکان پذیر می نماید . این ویژگی که بیشتر برای استفاده از سوی کاربران مبتدی مناسب است ، به طور ساده دیافراگم لنز را در بازترین حالت ممکن قرار داده و موجب از فوکوس خارج شدن پس زمینه تصویر می شود . متاسفانه در شرایط و محیط های بسیار پر نور استفاده از این گزینه منجر به استفاده از سرعت شاتر بسیار بالا از سوی دوربین می شود که بر ویژگی های کیفی تصویر تاثیرات نامطلوبی را به وجود می آورد .

نرم شدن پوست سوژه

استفاده از ویژگی Soft Skin در دوربین های سونی موجب نرم تر شدن پوست سوژه در درون کادر تصویر می شود . این قابلیت در سه حالت low, mid, یا high قابل تنظیم است و به شما اجازه می دهد تا بدون ایجاد هرگونه وضعیت غیر طبیعی ، یک ویرایش ساده را بر روی پوست سوژه در زمان تصویر برداری انجام دهید .

 

لینک های مفید :

نمایندگی دوربین سونی

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی