روش تمیز کردن سنسور در دوربین های سونی آلفا

سنسور دوربین یکی از حساس ترین بخش های آن است و تمیزکاری و مراقبت از سنسور یکی از وظایفی است که هر عکاس باید از آن آگاهی داشته باشد. ورود ذرات گرد و غبار بر روی سنسور ؛ موجب افت کیفیت و عملکرد آن در طول زمان می شود و در دوربین های میرورلس به دلیل در معرض دید بودن سنسور ؛ این بخش به طور مداوم در معرض بروز ذرات و گرد و غبار قرار دارد. در این مطلب روش تمیز کردن سنسور دوربین های سونی را مورد اشاره قرار می دهیم .

نکته مهم : در صورت عدم آشنایی با روش صحیح تمیز کردن سنسور دوربین سونی ؛ حتما به مرکز خدمات و تعمیرات دوربین سونی در ایران مراجعه نمایید .

 

برای بر طرف کردن ذرات گرد و غبار از روی سنسور ؛ از یک دستگاه دمنده هوای متراکم استفاده کنید . علاوه بر دستگاه دمنده هوا ؛ برس های مخصوص تمیز کردن سنسور نیز ممکن است در بازار وجود داشته باشند .

 

نمایندگی دوربین عکاسی سونی در ایران موکدا سفارش می نماید که برای تمیز کردن سنسور به هیچ عنوان از محلول های تمیز کننده بازاری استفاده نکنید . مواد ناشناخته موجود در این محلول ها ممکن است موجب بروز آسیب در سنسور دوربین شما شوند .

وسایل مورد نیاز :

1 – دستگاه دمنده هوا :

نمایندگی دوربین سونی

برای بیرون راندن ذرات گرد و غبار از قسمت های داخلی دوربین , از دستگاه دمنده هوا استفاده می شود.

2 – برس :

نمایندگی دوربین سونی

برای جدا کردن ذرات سخت و چسبیده شده به سطح بدنه دوربین و لنز ؛ از برس استفاده می شود .

کارشناسان تعمیرات در نمایندگی دوربین سونی ؛ توصیه می کنند تا به جای دستگاه های دمنده هوای برس دار ؛ از دستگاه های ساده و بدون برس استفاده نمایید .

 

نکات بسیار مهم :

به هیچ عنوان از دستگاه های دمنده هوا به همراه اسپری استفاده نکنید . دستگاه های اسپری دار موجب بروز آسیب بر سطح حساس سنسور می شوند .

 

از دست زدن یا لمس نمودن سطح سنسور قویا خودداری نمایید.

 

هر گونه بروز آسیب بر سطح سنسور که توسط فرد یا افراد خارج از مجموعه تعمیرات دوربین سونی به وجود آمده باشد ؛ از سوی نمایندگی دوربین سونی به رسمیت شناخته نشده و این آسیب ها خارج از پوشش گارانتی دوربین بوده و بر طرف نمودن آنها مشمول پرداخت هزینه می باشد .

 

روش تمیز کردن دوربین

1 – گرد و غبار و ذرات چسبیده بر روی بدنه دوربین را جدا نمایید

نمایندگی دوربین سونی

برای جدا نمودن هر گونه ذرات چسبیده شده بر روی بدنه دوربین ؛ از برس مخصوص نظافت دوربین استفاده کنید . برای تمیز کردن سطح خارج بدنه دوربین ؛ از یک برس بزرگ استفاده کنید . در صورت وجود ذرات کوچک بر لبه ها و محل اتصالات دوربین ؛ از یک برس نرم و کوچک استفاده نمایید . از فشار دادن برس بر سطح بدنه دوربین اجتناب نمایید و عمل برس زدن به نرمی و باملایمت انجام دهید .

 

2 – بعد از برس زدن ؛ ذرات گرد و غبار باقی مانده را با استفاده از جریان هوای دستگاه دمنده ؛ جدا نمایید .

نمایندگی دوربین سونی

3 – درپوش قسمت جلو لنز را باز کرده و گرد و غبار قسمت جلو لنز را با استفاده از دستگاه دمنده هوا بر طرف نمایید.

نمایندگی دوربین سونی

4 – با فشردن دکمه جدا کننده لنز از بدنه دوربین ؛ لنز را جدا نمایید .

نکته بسیار مهم : از دست زدن به سطح سنسور جدا خودداری نمایید.

نمایندگی دوربین سونی

5 – دوربین را رو به سمت پایین نگه دارید و سپس با استفاده از دستگاه دمنده هوا ؛ ذرات داخلی دوربین را به سمت بیرون هدایت نمایید .

عمل دمیدن هوا به قسمت های داخلی دوربین را به صورت ملایم و در دفعات مکرر انجام دهید .

نمایندگی دوربین سونی

6 – مجددا لنز را به بدنه دوربین متصل نمایید .

 

7 – بعد از پایان یافتن فرایند نظافت دوربین ؛ از تمیز شدن کامل دوربین اطمینان حاصل نمایید.

 

الف : دوربین را در مود اولویت دیافراگم قرار دهید و عدد دیافراگم لنز را در F11 تنظیم کنید .

ب : از یک دیوار یا سطح کاملا سفید عکس بگیرید.

ج : تصویر را به دقت بررسی نمایید و مواظب وجود هر گونه لکه یا ذرات گرد و غبار در عکس باشید .

فرایند نظافت و تمیز کردن سنسور , یکی از خدمات رایگان در مرکز تعمیرات نمایندگی دوربین سونی است . اگر نسبت به انجام صحیح فرایند نظافت دوربین و سنسور از سوی خود اطمینان ندارید ؛ به مرکز تعمیرات دوربین سونی مراجعه نمایید .